Razskava iz Avstralije o vplivih glasbe na razvoj otrok je osupnila svet …

Skrbni starši se večkrat sprašujejo katere dejavnosti lahko njihove otroke (poleg šole) razvijajo na osebnostnem in psihofizičnem področju …

Kar pa sploh ni nenavadno …

 

Takšna razmišljanja so namreč resnično pomembna, saj leta hitro tečejo in otroci izgubljajo priložnosti, s katerimi bi se lahko dodatno razvijali na področjih fine-motorike, samozavesti in spominske kapacitete.

Poglej …

Številne raziskave so namreč dokazale, da otroci pri šolskem pouku ne dobijo dovolj kognitivnega znanja. To pomeni, da so starši tisti, ki naj bi poskrbeli za primeren razvoj otroka v popoldanskem času – po pouku. 

Seveda pa se s tem ne morejo ukvarjati popolnoma sami …

Optimalno je najti popoldanske dejavnosti, ki so za kakovosten razvoj otroka primerne.

In ena izmed dejavnostiki naj bi izredno uspešno razvijala otrokove možgančke ter njegovo osebnost, je igranje glasbenega inštrumenta.

Razumem …

Tako kot ti, se na tem mestu mnogi starši sprašujejo ali gre za MIT ali RESNICO …

zato sem se jaz, Klemen Rošer – mentor številnim otrokom, odločil, da s teboj delim eno izmed obširnejših raziskav iz tujine. 

Da vse skupaj nikakor ni mit temveč resnica, so dokazali Avstralci, ki so s svojo obširno raziskavo osupnili starše po celem svetu

Ostani z mamo in kmalu izveš kako široko področje razvoja otroka pokriva igranje na glasbilo (dejstva te znajo resnično pustiti brez besed) …

Raziskava Avstralske vlade o vplivih igranja glasbila na otroka …

Veliko raziskavo (v želji, da se njihovi otroci kakovostno razvijajo) je naredila kar Avstralska vlada. Najdemo jo lahko na njihovi spletni strani Learning potential, kjer staršem nudijo podporo pri primerni izbiri obšolskih dejavnosti za njihove otroke.

Klik na sliko te vodi do članka.

Da ti poenostavim branje sem se odločil njihovo raziskavo povzeti v slovenskem jeziku.

Pri tem bom izpostavil ključne ugotovitve …

# Rast možganov ...

Študije kažejo, da lahko glasba izboljša delovanje možganov pri otrocih. Glasbene dejavnosti (kot je igranje inštrumenta) stimulirajo možgane, kar vodi do izboljšane strukture možganov s tvorbo novih nevronskih povezav

Tako lahko ravno igranje glasbila otroku pomaga do bolj razvitih možganov, kar mu bo dalo veliko prednost tudi pri dojemanju šolske snovi …

# Jezikovne spretnosti ...

Študije tudi kažejo, da imajo otroci, ki igrajo na glasbilo ali pojejo, izboljšan razvoj govora in se lažje naučijo brati. Učenje glasbila pomaga razviti levo stran možganov (povezano z jezikom in sklepanjem) …

Hitrejši napredek bralnih sposobnosti pa malčkom neverjetno koristi tudi v šoli. Manj stresa in hitrejša pot do tekočega branja …

# Matematične spretnosti ...

Glasba lahko pomaga pri razvoju matematičnih veščin. Z igranjem glasbila se lahko otrok nauči osnovnih ulomkov, prepoznavanja vzorcev in reševanja problemov. Otroci, ki igrajo na glasbilo, imajo tudi izboljšano prostorsko inteligenco in sposobnost oblikovanja miselnih slik predmetov – veščine, ki so pomembne za naprednejšo matematiko …

Pri pouku bo lahko malček bolj sproščen, saj mu bodo verjetno ravno izkušnje iz glasbe dale korak prednosti pred sovrstniki …

# Spomin, pozornost in koncentracija ...

Avstralska študija je dokazala tudi, da imajo ljudje, ki so glasbeno usposobljeni, boljše sposobnosti delovnega spomina, kar jim pomaga, da si zapomnijo stvari, tudi ko so njihovi možgani zaposleni z drugimi zadevami. 

Učenje glasbila zahteva tudi veliko koncentracijo, pri čemer otroke trenira, da osredotočajo svojo pozornost dalj časa …

Vse to pa so sposobnosti, ki pridejo še kako prav, ko je treba biti osredotočen na snov, ki jo otrok predeluje pred testi v šoli ali konec koncev na projekt, ki bo nekoč privedel do napredovanja v karieri …

# Povečana koordinacija ...

Tako kot ukvarjanje s športom tudi igranje na glasbilo pomaga razviti otrokove motorične sposobnosti. Ustvarjanje glasbe vključuje več kot glas ali prste; uporabljaš tudi ušesa in oči ter velike in majhne mišice.

In kar je še posebej fascinantno, pri igranju glasbila glasbenik uporablja vse to hkrati in sinhrono

To pomaga telesu in umu, da delujeta skupaj …

# Dosežki in disciplina ...

Učenje glasbila otroke uči delati za kratkoročne cilje, razvijati rutino in vzdrževati samodisciplino. Določanje rednega časa za vadbo razvija predanost in potrpežljivost, ki privedeta do obvladovanje nove skladbe, vse to pa vodi v razumevanje tega, kako pomembna je v življenju vztrajnost.

Vztrajnost pa je nekaj, kar starši dobro vemo, da se brez nje v življenju praktično nič velikega ne zgodi …

# Socialne spretnosti ...

Ustvarjanje glasbe z drugimi ljudmi (na primer v skupini ali orkestru) izboljša socialne in čustvene sposobnosti otrok. Naučijo se sodelovati kot tim in razvijejo občutek empatije do drugih

Raziskovalci so ugotovili, da se otroci, ki igrajo glasbo skupaj, bolje prilagajajo čustvom drugih ljudi …

Otroci, ki igrajo na glasbilo se zaradi te izkušnje lažje prilagajajo skupini v šolskem razredu in izven njega …

# Veselje ob glasbi ...

Glasba otrokom omogoča, da se izrazijo, pokažejo svojo ustvarjalnost, da so navdihnjeni in povzdignjeni, da se sprostijo ter lajšajo stres in napetost

Glasba postane otrokom zdrav odmik od stresa. S pomočjo igranja glasbila se osredotočijo na glasbo, igranje ter melodijo in se na ta način sprostijo ter razvedrijo, kadarkoli to želijo …

# Glasba za življenje ...

Z vsemi temi ugodnostmi poskušajte svojega otroka čim bolj izpostaviti glasbi – skupaj poslušajte glasbo,  hodite na koncerte ali skupaj izdelujte svoja glasbila. Zagotovo lahko najdete lokalno glasbeno šolo ali učitelja, ki bo otroka vodil po poti igranja glasbila …

Dragi starš.

Razumem, da te je zgornja raziskava prepričala o tem, kako lahko otrok s pomočjo igranja glasbila napreduje v življenju.

A vsekakor ne moreva vedeti ali bi bila ta dejavnost tvojemu otroku všeč ali ne …

Zato ti v Glasbeni šoli Rošer ponujnamo brezplačno in neobvezujočo priložnost …

Z otrokom vaju vabimo na na brezplačno poskusno uro igranja glasbila

Gre za popolnoma neobvezujočo zadevo za vaju, kar pomeni, da se mu po izvedeni poskusni urici k nam NI POTREBNO VPISATI …

To se bo zgodilo le, če bo začutil, da ga igranje glasbila zanima in je to nekaj, kar bi rad v prihodnosti počel …

V kolikor DA, ga bomo z veseljem sprejeli v svoje vrste, v kolikor pa NE, pa tudi prav. 

Izkušnjo bomo ohranili v lepem spominu in svet se bo še naprej normalno vrtel.

Sedaj pa klikni na rdeč gumb odspodaj in oddaj prijavo za otroka …

V roku nekaj dni te pokličemo, da se dogovorimo za termin brezplačne poskusne urice igranja glasbila.

Se vidimo kmalu.

Klemen Rošer

Lastnik Glasbene šole Rošer

 

 

Nekaj javno objavljenih mnenj o našem delu …

Blaž, Kaja, Danaja, Tina in Klemen (harmonika)

Klemen in Andraž (harmonika)

Tjaž (harmonika)

Ana (harmonika)

Na naši strani uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiska strani.

Privacy Settings saved!
Nastavitve zasebnosti

Na naši stran uporabljamo piškotke za pravilno delovanje strani in beleženje obiskanosti strani. S strinjanjem nam dovolite uporabo piškotkov.

Piškotki, ki so nujni za pravilno delovanje spletne strani in niso povezani z beleženjem podatkov.

Za uporabo spletnega mesta je sprejetje piškotkov obvezno.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Za nemoteno delovanje spletne trgovine uporabljamo piškotke.
  • woocommerce_cart_hash
  • woocommerce_items_in_cart

Zavrni piškotke
Sprejmi piškotke